Matbaa Basım Hizmeti

Müşterilerimizin matbu evraklar, katalog, broşür, afiş, dergi ve gazete ilanı, kurumsal kimlik, ambalaj, kutu tasarım ve baskıları gibi taleplerine çözümler üretip hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyoruz.

Sıkça Kullanılan Terimler

1Espas aralığı nedir?
2Trigromi
Üç renkli seri boyalarla (Cyan+Magenta+Yellow) basılan tram açıları değişik olan baskı çeşididir.
3Ctp nedir?
4Pantone nedir?
5Tram nedir, ne işe yarar?
Renkli veya ara tonlara sahip siyah beyaz baskıda ara ton oluşturmak için kullanılan küçük noktacıklara denir. Baskıdaki renk yoğunluğu tramların sıklığı ile kontrol edilir. Gözle görülmeyen bir noktadan yapılan işlemlerdir.
6Lak
Baskı yapılan malzemelerin dış yüzeylerine koruma ve parlaklık sağlaması için uygulanan laminasyon işlemine verilen addır. Özellikle Broşür, katalog, davetiye için kullanılmaktadır.
7Selefon
Kağıt ya da karton gibi yumuşak dokuya sahip ürünlerin üzerine yapılan baskıyı dış etkenlerden korumak amacıyla ve tasarımı ön plana çıkarmak amacıyla kullanılan bir laminasyon sistemidir. Tutkal, amonyak ve su basınçlı bir şekilde ya da sıcak termal ışıkla ürüne uygulanır. Mat, parlak yada metarilize gibi selofan çeşitleri bulunmaktadır.
8Laminasyon
Basılmış olan materyallerin dış etkenlerden etkilenmesini engellemek amacı ile kaplama işlemidir. Selefon, vernik ve lak malzemeler ile yapılabilir.
9Cilt
10Degrade
11Dispersiyon Lak
12Giyotin Bıçak
13Gofre
14Mücellit
15Numaratör
16Perforaj
17Taslama
Mukavva ve benzeri malzeme üzerine kağıt, ciltbezi, deri vb.malzemelerin tutkal ile sıvanması işlemine denir.
18Taşma Payı
Kağıt kenarına kadar gelen baskının düzgün traşlanabilmesi için eklenen pay.Zeminli işlerde mutlaka taşma payı verilmelidir.
19Tel Dikiş
İç içe atılmış formaların bir kapak ile tel kullanılarak birleştirilmesi işlemidir.Genelde az sayfalı broşür tarzı işlerde kullanılır.Düz ve Omega diye ikiye ayrılır.Düz olan tel dikiş işin sırtında genelde 2 adet düz zımba şeklinde olur.Omega tel dikiş 2 veya 4 adet klasöre takılabilmek için çıkıntılıdır.